فضای شهرستانها فضای جشنواره کتابخوانی رضوی است / امام رضا(ع) محور وحدت / شرکت حدود ۶۳۱هزارنفر

[ad_1]

به گزارش خبرنگار هنرنیوز صبح امروز نشست خبری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور محمد اللهیاری معاونت توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی و دبیر این جشنواره با گزارشی از فعالیت‌های این جشنواره برگزار گردید.

وی با بیان اینکه امسال دومین سالی است که نهاد کتابخانه عمومی متولی برگزاری این جشنواره است افزود: سال گذشته حدود ۲۳۵ هزار نفر در گروه سنی کودک و نوجوان و بزرگسال در این مسابقه شرکت کرده بودند این درحالی است که برای دومین سالی که نهاد متولی این برنامه است سعی کردیم فعالیت پربارتری داشته باشیم و درصدد رفع اشکالات مسابقات کتاب‌خوانی که معمولا عارض می‌شود، برآمدیم.

دبیر هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از کتابهایی همچون «ماه غریب من»، 10 قصه از امام رضا (ع)»، «امام غریب»، «امام رضا (ع) و زندگی»، «چلچراغ شیراز»‌ و «بانوی ملکوت» به عنوان کتابهای این جشنواره خبر داد و اضاه کرد: کتاب‌های «۱۰ قصه از امام رضا (ع)» و «ماه غریب من»‌ به شکل کتاب گویا و کتاب «۱۰ قصه از امام رضا (ع)» و «ماه ملکوت» نیز ‌به شکل نسخه بریل تبدیل شده است.

اللهیاری با بیان این‌که برای طراحی سوالات وسواس و حساسیت خاصی در نظر گرفته شده است، گفت: با توجه به این‌که می‌خواستیم مسابقه کتاب‌خوانی استاندارد و خوبی را برگزار کنیم برای طراحی سوالات استاندارد از موسساتی مانند سازمان سنجش و موسسه آینده‌سازان کمک گرفتیم. از هر کتاب ۸۰ سوال طراحی شد که در مجموع ۴۰۰ سوال برای شش کتاب طراحی شد. پاسخنامه‌ها نیز با کمک مجموعه‌های استاندارد، استانداردسازی شد و امسال توانستیم برای تمامی مشخصات فردی کد بدهیم که به این طریق آمارگیری راحت‌تر و دسترسی به اطلاعات به صورت تفکیک‌شده امکان‌پذیر شد.

وی درباره نحوه حضور بزرگسالان و کودکان در این مسابقه هم گفت:‌ کودکان در این مسابقه به دو شکل می‌توانستند شرکت کنند؛ به این شکل که کودکان بعد از شنیدن داستان براساس برداشتی که از داستان داشتند تصویرسازی کنند و یا این‌که با موبایل ویدئویی بسازند که در آن به معرفی کتاب به زبان خود بپردازند. بزرگسالان هم به صورت مکتوب و الکترونیکی می‌توانستند در این مسابقه شرکت کنند.

این مسئول نهاد کتابخانه ها با بیان این‌که برای رفع اشکالات اتاق فکری را تشکیل دادیم، افزود: در این اتاق فکر کارگروهی برای انتخاب منابع شکل گرفت که این کارگروه ۲۳ عنوان کتاب را به اتاق فکر معرفی کرد. از این تعداد کتاب شش عنوان کتاب برای این مسابقه انتخاب شد. یکی از ویژگی‌های این دوره از جشنواره این است که دو منبع برای حضرت معصومه (س) و احمدبن موسی (ع) در نظر گرفته شده است.

دبیر هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در پاسخ به سوال خبرنگار هنرنیوز که «از تعامل خوب مسئولین شهرستانها با جشنواره کتابخوانی رضوی پرسید» گفت: خوشبختانه طی سه ماه گذشته حداقل یک جسله از جلسات استانداری و جلسات انجمن کتابخانه های استان به جشنواره کتابخوانی اختصاص داشته است. ضمن اینکه معتقدم شهرداریها نیز در استانها همکاریهای خوبی داشتند و بنرهای تبلیغاتی جشنواره به خوبی در سطح شهرها منعکس شده است.

وی با بیان اینکه در سه ماه اخیر فضای شهرستانها فضای جشنواره کتابخوانی رضوی از نظر تبلیغات مبلمان شهری بوده است خبر داد: عموم استانداریها ، فرماندارها ، بخشداریها ، دهیارها و چهره های شاخص فرهنگی ،سیاسی و ورزشی در شهرستانها نسبت به جشنواره مصاحبه کردند و مردم را به این جشنواره دعوت کردند.

اللهیاری که همچنان به سوال خبرنگار هنرنیوز پاسخ می داد ادامه داد: وجه مشترک همه این تلاشها ارادتی است که فارغ از هر نوع گرایشی به امام رضا(ع) وجود دارد و این حضرت ، محور وحدتی شده تا در سراسر کشور، فضای جشنواره کتابخوانی رضوی، فضای پررنگی باشد.

دبیر جشنواره کتاب‌خوانی رضوی در بخش دیگری از نشست خبری با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های این دوره از جشنواره این است که دو منبع برای حضرت معصومه (س) و احمدبن موسی (ع) در نظر گرفته شده است یاد آور شد: در هیچ کدام از سوالات با گزینه “هیچ‌کدام” و “همه موارد” مواجه نیستید چرا که سوالات به چهار گونه طراحی شده که به صورت بازیابی اطلاعات سریع متن، استنباط مستقیم از متن، تلفیق ایده‌ها و بررسی و ارزیابی متن بود و این موضوع سطح سوالات را سخت می‌کرد.

او با بیان این‌که در استان‌ها مدیران کل کتابخانه‌های عمومی استان به عنوان دبیران جشنواره در سطح استان انتخاب شده‌ بودند، گفت:‌ برای بخش بین‌الملل نیز از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کمک گرفتیم و آن‌ها منابع و فایل الکترونیکی سوالات را برای ۶۵ رایزن فرهنگی ارسال کردند. همچنین در قم سازمان جامعة‌ المصطفی العالمیه با ما همکاری داشت. علاوه بر اتباع غیرایرانی حاضر از ۳۵ ملیت مختلف نیز در این مسابقه شرکت کردند.

معاونت توسعه کتابخانه‌های عمومی درباره اختتامیه جشنواره نیز گفت: قبل از تولد امام رضا (ع) اختتامیه ملی برای جشنواره برگزار می‌کنیم. همچنین به خاطر حضور گسترده مردم ۳۱ اختتامیه استانی خواهیم داشت.

او درباره میزان مشارکت مردم در هفتمین دوره جشنواره کتاب‌خوانی رضوی گفت:‌ حدود ۶۳۱هزار و ۵۲۶ نفر در جشنواره شرکت کردند که از این میزان ۴۳۱ هزار ۸۸۵ نفر به شکل فردی، ۶۱ هزار و ۸۳۱ نفر در بخش خانواده، ۵۰۰ نفر در پویش کتاب‌خوان مجازی و ۱۳۷ هزار و ۴۰۳ نفر در بخش کودکان شرکت کردند. حدود ۶۳ درصد مردم در بخش مکتوب و ۳۷ درصد در بخش الکترونیک مسابقه شرکت کردند. کتابداران در این دوره از مسابقه حضور پررنگی داشتند و حدود ۳۶۰۳ نفر کتابدار شرکت کردند.

اللهیاری افزود: از مجموع ۴۲۹ شهرستان، ۴۲۷ شهرستان در مسابقه شرکت داشتند. همچنین ۳۱۹ دستگاه شرکت کرده بودند که ۱۹۶ دستگاه دولتی و خدماتی، ۹۳ دستگاه علمی و فرهنگی، ۱۹ دستگاه نظامی، هشت مجموعه اقتصادی و سه مجموعه مردم‌نهاد در مجموع در این دوره از مسابقات شرکت کردند. می‌توان گفت رشد این دوره از جشنواره در بخش کودکان ۲.۷درصد، در بخش مکتوب ۳.۲درصد و در بخش الکترونیک دو برابر بود و در مجموع ۲.۶ درصد افزایش مشارکت داشتیم.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *