فیلم «دست های هگمتانه» درخانه هنرمندان به نمایش در می آید

[ad_1]

قاصدک نیوز – مستند دست های هگمتانه به کارگردانی محمدرضا اصلانی که به تاریخ ، هنر و فرهنگ همدان می پردازد در خانه هنرمندان ایران رونمایی شد.

آیین رونمایی از این فیلم مستند به تهیه کنندگی داود سماوات یار، شامگاه سه شنبه با حضور بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، محمد رضا جعفری جلوه مدیر شبکه دوم سیما و سلیم غفوری مدیر شبکه مستند برگزار شد.
این فیلم ۱۲۰ دقیقه ای که در فاصله سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ ساخته شده به معرفی گوشه هایی از تاریخ ، فرهنگ ، جغرافیا و هنرها و صنایع دستی همدان امروزی و هگمتانه باستانی می پردازد.
پس از پایان نمایش این فیلم ، محمدرضا اصلانی کارگردان این اثر با حضور بر روی جایگاه گفت: این فیلم سه سال زمان برد تا ساخته شد و افراد بسیاری با وجود بودجه اندک فیلم با از خود گذشتگی بسیار با من در تولید این فیلم همکاری کردند که هیچگاه این از خودگذشتگی آنها را فراموش نخواهم کرد.
وی افزود: کاش از این نوع فیلم ها و بهتر از این فیلم برای دیگر شهرهای کشور همچون اصفهان ، قزوین ، تبریز و خوزستان که هر یک به تنهایی شارستان (ولایت بزرگ) و کیهانی ، به شمار می روند ساخته شود تا از تاریخ این شهرهای کهن برای نسل های آینده سخن گفته شود.
این کارگردان سینمای مستند ایران گفت: در جهانی که اتفاق جهانی وجود دارد که ما ایرانیان را نبینند و ما را حذف کنند، بر عهده مدیران ما است که در باب ثبت و معرفی فرهنگ و تاریخ این سرزمین همت بیشتری داشته باشند.
اصلانی افزود: متاسفانه می بینیم که اثار ما را به نام کشورهای دیگر ثبت می کنند و یا دیده ام که یونسکو کتابی چاپ کرده بود به نام داروشناسی عرب و این در حالی است که ۸۰ درصد از پزشکانی که نام آنها در این کتاب آمده ایرانی اند و بسیاری از نسخه های خطی معرفی شده در آن کتاب به زبان فارسی است ؛اگر ما اینها را نگوییم و از سرزمین خود و تاریخ آن سخن نرانیم این غارت ها ادامه خواهد داشت.
وی همچنین گفت: این فیلم حاصل کار و زحمت همه دوستان من است و من در اینجا یک تقاضا دارم ؛ دلم می خواهد بتوانم این فیلم را دوباره تدوین و تصحیح رنگ کنم و با تبدیل آن به نسخه دیجیتال بتوانم کیفیت آن را بهبود دهم تا با گذشت زمان دچار افت کیفیت نشود اینها نیاز به بودجه ، پشتیبانی و همدلی مختصری دارد.
این کارگردان سینمای ایران گفت: سالها است داریم مذاکره می کنیم که در باره میدان نقش جهان اصفهان و شهر یزد فیلمی بسازیم اما این مذاکره ها به نتیجه نمی رسد ، سالهاست که داریم فکر می کنیم که برای ایران چه باید کرد؛ ایرانی که همواره در طول تاریخ دین و عزت خود را حفظ کرده و همواره سربلند بوده است.، امیدوارم روزی این فکرها به نتیجه برسد.
بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی نیز در بخشی از این مراسم با اشاره به اینکه ایران ، هند و چین سه کشور مهم در عرصه صنایع دستی هستند گفت: ما باید گفتمان های خود را در عرصه صنایع دستی تغییر دهیم تا بتوانیم این صنایع را حفظ و به جهانیان معرفی کنیم.
وی همچنین گفت: از آقایان اصلانی و سماواتی بسیار سپاسگذارم که هنرهای دستی ایران را به صورت هنرمندانه و روایت مدارانه ثبت و ضبط کردند تا برای آیندگان باقی بماند.
مستند ۱۲۰ دقیقه ای دست های هگمتانه اثری است که به معرفی تاریخ ، فرهنگ ، جغرافیا و صنایع و هنرهای دستی همدان همچون منبت کاری، سفالگری، تراش شیشه ، نازک کاری و تجاری هنری از دیرباز تا امروز می پردازد.
در پایان این مراسم با حضور بهمن نامور مطلق ، مجید رجبی معمار و سلیم غفوری از کارگردان و تهیه کننده این مستند و محمدرضا جعفری جلوه که فیلم با حمایت های وی ساخته شده بود تقدیر شد.
پس از تقدیر از جعفری جلوه وی کوتاه گفت: ما همواره در مسلک سنگ های زیرین آسیاب بوده ایم ، اما اینکه گاه چنین نگاه صمیمانه ای به نقش های پنهان می شود جای تقدیر دارد ، من در این عرصه عددی در این سطح نبوده ام که بخواهند از من تقدیر کنند ، اما این توجه به بنده نشانگر فرهنگ ویژه قدرشناسی ما ایرانی ها است که باید آن را سپاسگذار بود.
گفتار متن این فیلم را مهتاج نجومی ، شبنم زین العابدین و فرهاد ورهرام گفته اند و تدوین و تصویر برداری آن را به ترتیب محمد بایسته و عباس حسین زاده عهده دارد بوده اند.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *